Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Sjećanje

U utorak ispraćaj Svemira Delića

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

Prihvatimo li krilaticu „nomen est omen“, Dinamu smo od milja mogli klicati nadimkom – galacticosi. U sastavu je bio – Svemir. Sjajni maksimirski branič Svemir Delić bio je jedan od ključnih igrača momčadi koju su 1951. godine samo nijanse dijelile od dvostruke krune. I tko zna kako bi sve završilo da se Delić usred sezone nije ozlijedio na prijateljskoj utakmici protiv Hajduka.

Nekad je popularni Dinamov branič, nažalost, prošloga tjedna preminuo u 88. godini, a ispraćaj će biti u utorak, 10. siječnja, na krematoriju na zagrebačkom Mirogoju.

Stariji ga kibici pamte kao hitroga, oštroga i iznimno skočnoga braniča, svojevrsnoga prototipa modernog beka. Sjajno se nadopunjavao s proslavljenim Tomislavom Crnkovićem, koji je ordinirao lijevom stranom obrane. Delić je prvo zablistao na turniru u Švicarskoj u uvertiri prvenstvene sezone 1950. godine. Dinamo je svladao Lugano 5:0, potom Grasshoppers 2:0, a na kraju i reprezentaciju Švicarske čak sa 3:0. Delić je osvanuo u svakoj od ove tri utakmice i zabetonirao mjesto u udarnoj postavi plavih.

Karijeru je u Maksimiru, zapravo, počeo u ulozi središnjega obrambenog igrača, s brojem pet na leđima, ali već je nakon početne četiri utakmice uskočio u ulogu desnoga beka i – nije se micao. No, zato je vješto „micao“ suparnička krila i napadače.

S Dinamom je bio nadomak naslovu prvaka 1951. godine kad je plavima trofej izmaknuo u zadnjim sekundama. Zagrepčani su u zadnjem kolu vodili protiv BSK-a u Beogradu 2:1 i tom bi pobjedom osigurali naslov. No, jedna pogreška i primljeni pogodak u završnici utakmice posve su okrenuli priču. Dinamov konkurent za naslov, Crvena zvezda, u tom je, zadnjem kolu igrala protiv gradskoga suparnika Partizana, ali taj je dvoboj počeo dan kasnije, dakle kad su već svi znali što je crveno-bijelima potrebno za naslov. Sukladno tadašnjim pravilima, o prvaku je, u slučaju istoga broja bodova, odlučivao je količnik postignutih i primljenih pogodaka. Na kraju je Crvena zvezda pobijedila s 2:0, upravo s rezultatom koji joj je omogućio naslov, i to za samo 12 tisućinki bolji količnik.

Kako god, Dinamo je imao pet bodova prednosti, ali u zadnja je tri kola osvojio samo bod. Bila je to druga od ukupno tri sezone bivše Savezne lige u kojoj je natjecanje trajalo kroz kalendarsku godinu, dakle u ritmu proljeće-jesen. Svemir Delić ozlijedio se usred sezone, 29. srpnja u prijateljskoj utakmici protiv Hajduka, noga je završila u gipsu, a u preostalih je 11 kola, uslijed dugoga oporavka, upisao samo dva nastupa.

Dinamo je u toj sezoni ipak osvojio Kup, a pokal pripada i Deliću iako u tih sedam kup utakmica zbog nedovoljnoga oporavka, nije upisao nijedan nastup. Sezonu ranije igrao je u finalu Kupa kad su plavi izgubili protiv Crvene zvezde. Nakon 1:1 u provom dvoboju, Beograđani su u novom slavili s 3:0.

Delić je rođen 14. rujna 1929. godine u Sinju, a sklonost sportu „povukao“ je od brata Mladena, kasnije popularnoga televizijskog komentatora. Štoviše, Mladen Delić upravo je s maksimirskoga stadiona komentirao prvi, povijesni izravni TV prijenos na ovim prostorima. Bilo je to 12. svibnja 1957. godine u pobjedi Jugoslavije protiv Italije 6:1.

Svemir Delić u Dinamu je od 1949. do 1952. godine upisao 47 službenih utakmica. U tom se opusu posebice ističu pobjede protiv Crvene zvezde u Beogradu 2:0, potom protiv Partizana, također u gostima, sa 3:0, pa protiv Hajduka u Maksimiru 3:0... U to vrijeme još nisu bili formirani europski nogometni kupovi. Postojao je Srednjoeuropski kup u kojem su plavi 1951. godine s Delićem u sastavu u utakmici za 3. mjesto u Beču pobijedili rimski Lazio sa 2:0.

Delić je odigrao jednu utakmicu za jugoslavensku B reprezentaciju, a nastupio je i na povijesnoj utakmici u Zagrebu 1956. u pobjedi Hrvatske protiv Indonezije 5:2. Bila je to jedina utakmica Hrvatske reprezentacije u doba SFRJ, ne računajući ogled protiv SAD-a 1990.

Delić je nakon Dinama nastupao za Hajduk od 1952. do 1954. te za NK Zagreb od 1955. do 1959. godine.

Kopirano!